16°C آفتابی
اوقات شرعی
 
     

   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 249
    کد: 137401
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
    رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با حضور در مرکز 137:

    نیازمند بازنگری وسیع در حوزه خدمات شهری شهرداری مشهد هستیم / حساسیت مدیران شهری برای پیگیری مطالبات مردمی باید افزایش یابد

    ما می‌توانیم در کمیته‌های نظارتی، پاسخگویی به این تماس‌های مردمی را از شهرداران مناطق بخواهیم . باید نظارت بر پروژه‌ها نیز افزایش یابد چون برخی از پروژه‌ها از پیشرفت مناسب برخوردار نیست. امیدوارم در این 4 سال بتوانیم در شورای شهر درخواست‌های مردمی را برای رسیدن به نتیجه پیگیری کنیم.
    رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با حضور در مرکز 137

     رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: نیازمند بازنگری وسیع در حوزه خدمات شهری شهرداری مشهد هستیم.
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، محمد حاجیان شهری در حاشیه پاسخگویی به تماس‌های مردمی که در مرکز 137 و به همت مدیریت روابط عمومی و بین‌الملل شهرداری مشهد برگزار شد، اظهار کرد: نیازمند بازنگری وسیع و عمیق در حوزه خدمات شهری هستیم. در حوزه پسماند باید تغییرات مدیریتی خاص و وسیعی صورت گیرد و زمینه فعالیت بیشتر کارشناسان متخصص در این حوزه فراهم شود.
    وی افزود: باید ابتدا افراد شایسته‌ای را در این حوزه بکار بگیریم تا از کارشناسان خبره موجود شهرداری استفاده شود. طرح‌ها و ایده‌های اجرایی زیادی در این مدت توسط کارشناسان مختلف با بنده مطرح شده که تاکنون اجرایی نشده است.
    قیمت خرید زباله‌های خشک مشخص نیست
    رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد مقدس خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات حوزه خدمات شهری، مشکلات حوزه پیمانکاران است. در حال حاضر هیچ قیمت تمام شده‌ای برای زباله و پسماند خشک وجود ندارد و قیمت‌های خرید پسماندهای خشک و کالاهای معوضی که در ایستگاه‌های جمع‌آوری پسماندهای خشک توسط شهرداری به مردم داده می‌شود، بسیار کم و بی‌کیفیت است. 
    حاجیان شهری افزود: این مهم باعث کاهش رغبت مردم جهت تحویل پسماندهای خشک به ایستگاه‌های مربوطه می‌شود. در مرحله اول باید ابتدا تعداد ایستگاه‌های جمع‌آوری زباله‌های خشک را با پراکندگی مناسب در سطح شهر افزایش دهیم.
    وی تصریح کرد: در حوزه نخاله‌های ساختمانی نیز متاسفانه رانتی ایجاد شده است و شاهد خرید و فروش مجوزهای این حوزه در بازار هستیم که باید حتما مجوزهای جدید برای پیمانکاران این حوزه صادر شود تا جلوی رانت موجود گرفته شود .
    موظف ساختن پیمانکاران برای فرهنگ‌سازی سیاست‌های شهرداری در حوزه خدمات شهری 
    رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد مقدس افزود: پیمانکاران ما باید در حین پیمان، موظف باشند تا سیاست‌های مدیریت شهری در حوزه خدمات شهری از جمله نظافت و رفت و روب و همچنین جمع‌آوری زباله و پسماندهای خشک، میان مردم فرهنگ‌سازی و محقق شود .
    حاجیان شهری ادامه داد: در کشورهای دیگر موضوع جمع‌آوری زباله به مزایده گذاشته می‌شود نه مناقصه. ما فقط نان خشکی‌های کوچک و نمکی‌ها را جمع‌آوری کرده و حالا جمع‌آوری این ضایعات به جای گاری دستی با کامیون و توسط انبارهای بزرک انجام می‌شود که در هیچ کجای دنیا اینگونه نیست.
    وی گفت: در حال حاضر هزینه جمع‌آوری زباله و بهای خدمات پسماند بر اساس متراژ آپارتمان تعیین و از مردم دریافت می‌شود در صورتی که باید بر اساس تعداد ساکنلن صورت گیرد.
    رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد مقدس افزود: مشارکت مردم در حوزه خدمات شهری بسیار مهم است و در کنار آن باید نظارت‌ها نیز افزایش یابد. در حال حاضر حدود 60 درصد از تماس‌های مردمی با مرکز 137 را مسائل حوزه خدمات شهری تشکیل می‌دهد که این روند باید تغییر یابد و شاهد کاهش اعتراضات مردمی باشیم.
    حاجیان شهری ادامه داد: یکی از گلایه‌های مردم در تماس‌های امروز با مرکز 137، بوی تعفن کانال‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی و اگو بود که این موضوع نیز نشان‌دهنده ضعف در اجرای طرح جمع آوری فاضلاب شهری در مشهد است. 
    وی تصریح کرد: ما باید به سمت رویکردهای جدید مدیریتی، خلاقیت در مدیریت و استفاده از تجربیات ارزنده جهانی در حوزه خدمات شهری برویم. لازمه این کار نیز این است که کارشناسان موجود شهرداری دیده شده و بکار گرفته شوند و از توان تخصصی و فنی‌شان استفاده شود.
    ضمانت اجرایی تماس‌های مردمی با مرکز 137 افزایش یابد
    رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد مقدس خاطرنشان ساخت: مرکز 137 می‌تواند تاثیر زیادی در افزایش ارتباطات دو سویه مردم با مدیریت شهری داشته باشد. باید این پراکندگی ساختمان‌های شهرداری کاهش یافته و مراکزی همچون 137 که خدمات‌رسانی به مردم دارند در نزدیکی ساختمان اصلی شهرداری قرار گیرند تا اعضای شورای شهر، مدیران شهرداری و مردم راحت‌تر بتوانند با این مرکز ارتباط داشته باشند.
    حاجیان شهری افزود: تماس‌های مردمی با مرکز 137 نیز باید ضمانت اجرایی داشته باشند. پیگیری‌های 137 باید بهتر اجرایی شود و حساسیت مدیران شهرداری برای پیگیری این مطالبات مردمی افزایش یابد.
    وی تاکید کرد: ما می‌توانیم در کمیته‌های نظارتی، پاسخگویی به این تماس‌های مردمی را از شهرداران مناطق بخواهیم . باید نظارت بر پروژه‌ها نیز افزایش یابد چون برخی از پروژه‌ها از پیشرفت مناسب برخوردار نیست. امیدوارم در این 4 سال بتوانیم در شورای شهر درخواست‌های مردمی را برای رسیدن به نتیجه پیگیری کنیم. 
    رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: باید با ایجاد سیستم ذخیره زباله، جمع‌آوری هر روزه زباله از سطح شهر را کاهش دهیم. همچنین هزینه جمع‌آوری زباله نیز از مردم به صورت واقعی دریافت شود. 
    حاجیان شهری تصریح کرد: ما به جای اینکه کاهش تولید زباله را در میان مردم فرهنگ‌سازی کنیم همواره هزینه زیادی برای جمع‌آوری زباله اختصاص می‌دهیم. سیستم بازیافت زباله ما نیز برنامه خاصی نداشته و عملا کمپوست‌های تولیدی توسط شهرداری با مشکل فروش روبرو است.
    احمد پورمفردی

    تعداد بازدید: 249
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد